Strategie komunitně vedeného místního rozvoje MAS Bohdanečsko 2014–2020 (SCLLD MAS Bohdanečsko 2014+) byla zpracována v úzké spolupráci s aktéry v území (občané, zástupci obcí, škol, neziskových organizací i podnikatelských subjektů).
V průběhu zpracování SCLLD MAS Bohdanečsko 2014+ probíhala průběžná komunikace s komunitou v území těmito formami:
Dotazování starostů (příp. místostarostů) obcí území MAS Bohdanečsko proběhlo formou řízených rozhovorů, prostřednictvím online dotazníkového šetření a doplňkovým emailovým dotazováním (cyklostezky, brownfields, kultura na území MAS Bohdanečsko, atp.).
Do každé domácnosti území MAS Bohdanečsko byly doručeny doručeny dva dotazníky.
Dotazníky byly rozeslány e-mailem soukromým podnikatelským subjektům, které zaměstnávají více jak 5 zaměstnanců, a na které byl k dispozici kontakt. Vzhledem k nemožnosti pokrýt dotazníky všechny vybrané subjekty, byli osloveni starostové obcí s požadavkem, aby distribuovali dotazníky firmám a podnikatelům.
Dotazníky byly distribuovány starosty jednotlivých obcí do neziskových organizací, tj. do spolků, obecně prospěšných společností či do církevních právnických osob.
Prostřednictvím emailu s odkazem na online dotazník byli osloveni představitelé všech škol území MAS Bohdanečsko.
Dotazníkové šetření u zemědělských podniků proběhlo v rámci pracovní skupiny Zemědělství.
K projednávání jednotlivých částí Strategie MAS byla vytvořena horizontální pracovní skupina, která měla za úkol vyjádřit se k nastoleným tématům analytické a strategické části Strategie MAS Bohdanečsko, identifikovat problémové oblasti jednotlivých obcí, potažmo celého území MAS Bohdanečsko a jeho směry rozvoje v programovém období 2014–2020.
Jednání horizontální pracovní skupiny předcházel informační seminář, který seznámil veřejnost území MAS Bohdanečsko s procesem zpracování Strategie MAS. Pracovní skupina byla sestavena tak, aby zastoupením jejích členů bylo pokryto (bydlištěm nebo místem působení) celé území MAS Bohdanečsko a rovněž byly zastoupeny všechny zájmové skupiny (členy horizontální pracovní skupiny jsou zástupci obcí, škol, zdravotnických zařízení, zájmových spolků, podnikatelských subjektů a občané se zájmem o rozvoj území).
Jednání pracovní skupiny zemědělství se uskutečnilo celkem 4x v průběhu roku 2015 za účasti zemědělských podniků území MAS Bohdanečsko.
Cílem jednání bylo představit dotační možnosti zemědělských podniků v rámci Programu rozvoje venkova 2014-2020, realizovat dotazníkové šetření a pokračovat v diskuzi týkající se SCLLD MAS Bohdanečsko pro oblast zemědělství (aktivity programového rámce, hodnoty indikátorů atp.).
Jednání pracovní skupiny školství se uskutečnilo dne 9.4.2015 v prostorách Agrodružstva Klas v Křičeni.
Cílem jednání bylo představit dotační možnosti škol v rámci Operačního programu výzkum, vývoj, vzdělávání 2014-2020 a Integrovaného regionálního operačního programu 2014-2020 a zpracování Místních akčních plánů pro oblast školství. Dalším nosným tématem jednání pracovní skupiny byly výsledky uskutečněného jednání a diskuze nad problémovými a rozvojovými oblastmi školství. MAS Bohdanečsko představila koncept spolupráce mezi školami a kanceláří MAS v programovém období 2014-2020.
Jednání pracovní skupiny obce území MAS Bohdanečsko se uskutečnilo celkem 4x v průběhu roku 2015 za účasti představitelů obcí území MAS Bohdanečsko.
Setkání této pracovní skupiny volně navazovalo na spolupráci s obcemi v průběhu zpracování SCLLD MAS Bohdanečsko, především pak na setkávání horizontální pracovní skupiny v průběhu roku 2014. Cílem setkání pracovní skupiny obce bylo rozvinout vydefinované problémové oblasti a nalézt možné cesty k jejich řešení. Představitelé obcí společně diskutovali a hledali společná řešení v řadě problémových oblastí a diskutováno bylo i zaměření programových rámců SCLLD MAS Bohdanečsko v návaznosti na vydefinované problémy a potřeby území MAS Bohdanečsko.
.